Održivo građevinsko okruženje sa GGBS-om

Međunarodna istraživanja upozoravaju da će prekomerne emisije ugljen-dioksida u atmosferu dugoročno pogoršati kvalitet života na planeti. Proizvodnja cementa, najvažnijeg strukturnog materijala u modernoj eri, doprinosi opterećenju atmosfere, jer tokom njegove sinteze proizvodi od 500-900 kg CO2 za svaku tonu finalnog proizvoda.

Konkretno, tokom proizvodnje cementa, gasovi sa efektom staklene bašte se oslobađaju direktno proizvodnjom ugljen-dioksida kada se kalcijum-karbonat termički razgrađuje, proizvodeći kreč i ugljen-dioksid, kao i upotrebom energije, posebno od sagorevanja fosilnih goriva. Kao rezultat, 600-900 kg CO2 se emituje za proizvodnju svake tone cementa, što predstavlja 88% emisija vezanih za prosečni proizvod iz betonske mešavine.

Građevinski materijali sa ekološkim otiskom

  • Da li ste znali da proizvodnja OPC cementa, najvažnijeg građevinskog materijala u modernoj eri, doprinosi opterećenju atmosfere tokom njegove proizvodnje sa ~ 650 kg CO2 za svaku tonu gotovog proizvoda?
  • Da li ste znali da za izgradnju kuće ~ 200 m2 opterećenje atmosfere, samo od osnovnih građevinskih materijala na bazi cementa, prelazi 60 tona, dok upotreba različitih oblika cementa potrebnih za njegovu izgradnju prelazi ~ 80 tona. Zamislite koliko je potrebno za javni projekat ili branu ili most!
  • U našoj zemlji se godišnje proizvede oko 10 000 000 tona CO2 samo za proizvodnju cementa, jer njegov proces zahteva sagorevanje fosilnih goriva i električne energije.

Ugrađena energija cementnih smeša

Ugrađena energija cementnih smeša može se smanjiti dodavanjem drugih agregata i pucolanskih materijala kojih ima relativno puno i koji ne apsorbuju energiju za njihovu proizvodnju. Naravno, isključujemo transportnu naknadu koja može da dostigne 7% od ukupne ugrađene energije smeše (npr. betona), ali samo proizvodnja cementa predstavlja 70% ukupnih smeša.

Evolucije na terenu

Nekoliko programa smanjenja emisija razvijaju vlade i regulatori, kroz uvođenje novih propisa, ekoloških poreza i porasta cena goriva. Međutim, da bi podržali ove efekte, drugi raspoloživi minerali ili korisni otpad mogu biti pogodni za mešanje sa OPC kao zamenom ili u nekim slučajevima zamenom veziva.

Da bismo se suočili sa gore pomenutim rasipanjem energije i dodatnim opterećenjem životne sredine, možemo alternativno koristiti otpadne materijale sa nultom energijom da bismo postigli nižu ukupnu integrisanu energiju, npr. 469,4 kWh / tona u poređenju sa 70% cementnom mešavinom koja dostiže ~ 850 kWh / toni. To se postiže ako cement zamenimo sa GGBS za 20%. Koeficijent zamene cementa visokokvalitetnom šljakom može dostići i do 70% u zavisnosti od upotrebe. Procenjuje se da svakih 1% zamene cementa sa GGBS predstavlja smanjenje potrošnje energije od 0,7% u kWh po toni.

Stoga će, kako bi se smanjila ugrađena energija sadržana u smešama na bazi cementa kao što su beton i razni drugi malteri, biti potrebno zameniti OPC materijalima jednake hidrauličke i mehaničke vrednosti kao što je šljaka iz peći (GGBS), koja je nulti integrisani energetski materijal (osim transporta).

Pogledajte više

© copyright Balkchem 2021 | Powered by